چند کلمه در باره پوشش دینی
62 بازدید
تاریخ ارائه : 1/13/2014 4:59:00 PM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی

چند کلمه در باره پوشش دینی

(حجاب اسلامی)

به نام آفریننده هستی ، به نام آفریننده زیبایی ها ، به نام آن که برای راهنمایی بشر به خوبی های دنیا و آخرت پیامبر فرستاد و قانون وضع نمود، به نام آن که بر آنچه در دلها می گذرد آگاه است.

 پوشش دینی که در اصطلاح به آن حجاب می گویند (پوشاندن تمام بدن از نامحرم به غیر از گردی صورت و کف دو دست تا مچ) فرمان خداست ، قانون خدا است و خواسته خالق هستی و آفریننده زیبایی ها است نه فرمان دینداران، و نه دستورمسولان نظام جمهوری اسلامی و نه قانون آمران به معروف و... پس توجه کنیم که برای لجاجت با اشخاص و مخلوقات خدا فرمان خدا را نا فرمانی نکنیم که چنین کاری با هیچ منطقی سازگار نیست.

« در قران و حدیث برای پوشش بانوان در برابر نا محرم حدودی تعیین شده که عبارت است از پوشاندن تمامی بدن به غیر از گردی صورت و دست ها تا مچ، پس ما بد حجاب نداریم هر گاه کسی این مقدار را رعایت نکند بی حجاب است.»[1]

«پوشش دینی مخصوص دین اسلام نیست در همه ادیان الهی بوده است یهودیان و مسیحیان نیز چنین قانونی دارند در فیلم ها همیشه راهبه ها را با حجاب و پوشش کامل نشان می دهند برهنگی غرب و مسیحیان خواسته های نفسانی آنهاست نه قانون دینی آنان.»[2]

 از جمله صفت های زیبای انسان که از حیا سر چشمه می گیرد عفت است. عفت باطنی مهمتر از عفت ظاهری است اما اسلام از انسان، هم عفت ظاهری را خواسته است و هم عفت باطنی را، پس کسی نمی تواند بگوید من عفت باطنی دارم و دلم پاک است به ظاهر من کاری نداشته باشید. عفت باطنی و پاکی دل در مبارزات با نفس حاصل می شود و زمان بَر و حصول آن سخت تر است و عفت ظاهری (پوشیدگی) به راحتی حاصل می شود.

«ازدواج نمودن زن با مرد یعنی تمام زیبایی های زن مخصوص شوهرش باشد. بی حجابی به حراج گذاشتن این سرمایه است متأسفانه بعضی مردان زنان خود را به آرایش نمودن و بی حجابی در بیرون خانه تشویق و یا وادارمی کنند!! اقتضای غیرت ناموسی این است که مردان همسر ، خواهر، دختر و...خویشان خود را به رعایت پوشش دعوت کنند.  قران ، پیامبر و ائمه مردان را به حفظ ناموس خود از نامحرمان دعوت نموده است.» [3]

«قانون کلی این است که هر جا خداوند فرمان به وجوب داده یا چیزی را حرام کرده است باید فقط فرمان خدا را پیروی نمود و از هیچ شخص دیگری پیروی نکرد. شوهر باشد یا پدر باشد یا کارفرما یا...»

ما از برنامه های خوب صدا و سیما تشکر می کنیم و موارد بد را نمی پذیریم و می خواهیم که مروج احکام دین باشند. به هر صورت در احکام دین مقلد آنها نیستیم. دین را باید از دین شناسان و مراجع دینی پرسید و آموخت به همین جهت نشان دادن زنان بی حجاب در سیما دلیل جواز بی حجابی نیست.

«دشمنان اسلام و ایران تلاش می کنند مردم ما را نسبت به دین بی توجه کنند چنان که قبل از انقلاب چنین کرده بودند و مسلمانهای کشورهای دیگر را چنین نموده اند آنها امیدی به مسیحی شدن مسلمانها ندارند پس تلاش می کنند فساد و شهوت رانی در بین مسلمین شایع شود تا بتوانند به اهداف خود که غلبه بر ممالک و ثروتهای مسلمین است برسند. لذا مواد مخدر، مشروبات و بی حجابی و... را ترویج می کنند در شبکه های ماهواره ای با صدای بلند از زنان و دختران ایرانی درخواست بی حجابی را دارند!! دختران و پسران و ایرانیان و همه مسلمین توجه کنند که اینها خیر خواه مسلمین نیستند. خداوند در سوره بقره آیه 109 و در آیه 69 آل عمران و آیاتی دیگر به مسلمین گوش زد نموده است که اهل کتاب به شما حسادت می ورزند و دوست دارند شما را بی ایمان کنند. از آنها پیروی نکنید. حجاب را که فرمان خداست اطاعت کنید و با عفت و پوشش خود، خدا را از خود راضی و دشمن را مأیوس کنید.»

«پیامبر خدا برای بیان دین و دیندار نمودن مردم بسیار سختی کشید امامان همه در راه حفظ دین و ایمان مردم شهید شدند امام حسین علیه السلام و یاران اش برای ترویج دین خدا و جلوگیری از فساد و بیدار نمودن مردم از غفلت، خون خود را دادند سپاه ابن سعد می گفتند قران را و پیامبر را قبول داریم و نماز می خواندند؛ اما دنیا طلب و از فساد دوری نمی کردند؛ اگر امام حسین را دوست داریم و حسینی هستیم دین و ایمان را پاس بداریم خون امام حسین و انبیاء و ائمه را پاس بداریم. مدت هشت سال جوانان این کشور در مقابل دشمنان ایستادند و هر نوع سختی را تحمل نمودند عده زیادی شهید شدند و جمعی جانباز ، آنها وظیفه خود را انجام دادند ولی جنگ الان فرهنگی است اگر با پوشیدگی و دین خواهی خود، با دشمن مقابله نکنیم چه پاسخی به پیامبر خدا  ص و اما حسین ع و به شهیدان می دهیم؟! »

در عصری که زنان و دختران مسلمان در ترکیه لائیک و در کشورهای اروپایی که مهد فحشا و برهنگی است از خواب بیدار شده و به حجاب اسلامی روی می آورند و برای با حجاب شدن هزینه های سنگین زندان و ممنوعیت از تحصیل را می پردازند سزاوار نیست دختر ایرانی

علی الخصوص شیعه بی حجاب باشد.

«ممکن است بعضی بگویند مشکلات و نواقص فراوانی را داریم که باید بر طرف کرد چرا به چند تار موی گیر می دهید بروید کارهای دیگر را درست کنید! باید گفت این سخن منطقی نیست. همه نواقص را باید بر طرف کرد و بی حجابی هم یکی از نواقص است که نباید به آن بی توجه بود، بی حجابی گناهی است که عفت خانوادگی را از بین می برد، سبب بروز طلاق در خانواده ها می شود، محیط علم آموزی و تلاش و کار را به محیط چشم چرانی و هرزگی تبدیل می کند، ظاهر آن آشکار شدن چند تار مو است و باطن آن بروز مشکلات خانوادگی و سیاسی و اجتماعی پس باید برای همه مهم باشد.»

«بیاییم به فرمان خدا اهمیت دهیم، بیاییم مروج عفت باشیم، بیاییم با ایمان به خدا و پیروی از دستور خدا روان خود را ارامش بخشیم،که با یاد خدا دلها آرام می گیر[4]د، بیاییم با بی حجابی محیط دانشگاه و اداره و خیابان را آلوده نکنیم»

بعضی وقتی گفته می شود خود را بپوشانید می گویند شما نگاه نکن! پاسخ: بر مرد نامحرم نگاه کردن عمدی حرام است و بر زن نامحرم بی حجابی حرام است هر کدام حکم و وظیفه ای دارند هیچکدام نمی توانند فقط وظیفه را به طرف مقابل حواله دهند عمل به وظیفه از یک طرف، وظیفه را از طرف مقابل ساقط نمی کند نه مرد می تواند عذر آورد که چرا من نگاه نکنم، زنان خود را بپوشانند و نه زن می تواند عذر آورد که مردان نگاه نکنند. 

«صرف نظر از گناه بودن بی حجابی؛ اولین کسانی که از بی حجابیِ ، آسیب می بینند قشر زنان هستند زیرا با بی حجابی چشم چرانی و روابط پنهانی رایج می شود و نتیجه آن اختلافات خانوادگی، طلاق، و چند همسری است که خوشایند بانوان نیست. معمولا بانوان با رفتار و زینت خود تلاش دارند که توجه همسر خود را جلب نمایند. اما وقتی بی حجابی رایج شود و مردان در خیابان و محیط کار با انواع آرایش ها و قیافه ها روبرو شوند مشکل است زنان بتوانند در زندگی خانوادگی جلب توجه نمایند. در حدیث است که «انسان نسبت به آنچه از آن منع شده حریص است[5]» فراوانی قیافه های بزک شده مرد را به زن بی میل می کند. رواج بی حجابی تمایل به ازواج را کم می نماید. و بی اعتمادی به زنان و دختران را به دنبال دارد. فرو پاشی خانواده و سقط جنین و طلاق و هم جنس بازی در غرب نتیجه همین برهنگی آنان است.»  

بی حجابی گناه است و گناه مانع استجابت دعا و سبب نزول بلاست. با ترک گناه جلو بلا را گرفته و با رعایت حجاب که خواسته خدا است اسباب اجابت دعا را (که خواسته شماست) فراهم کنید.

 خداوندا ملت ما را از تقلید فرهنگ غرب دور و به همه مسلمین خود باوری فرهنگی عطا فرما.    

سید عباس طباطبایی فر

[1] - وسائل الشیعه ج 7 ص117 و فروع کافی ج5 ص 519 و سنن ابی داوود ج2ص383

[2] - کتاب مقدس (انجیل) رساله پطرس ،باب سوم،1-6  ودر تورات سفر پیدایش ،باب 24 آیه64-65  همچنین رجوع کنید تاریخ تمدن ویل دورانت ج12 ص 30 و ص62

[3] - وسائل الشیعه ج 14 ص 108 ص174

[4] - سوره رعد آیه 28

[5] - بحار الانوار ج32 ص36 باب 1 و مجمع الدعوات ص 122